2011. január 13., csütörtök

Az Ön gyermeke hogyan beszél?




A beszéd sok mindent elárul egy emberről. Függhet tőle a társadalmi megítélés, az iskolai siker és a továbbtanulás lehetősége is.
A gyermekeknél a beszéd az értelmi fejlődés feltétele és mutatója. A szavak lehetővé teszik számára, hogy kifejezze vágyait és szükségleteit, hogy bővítse tudását, képességeit és az emberi társadalom részesévé váljon.
Ha figyelmesen hallgatja kezdetektől gyermeke beszédét, megéretheti és követheti fejlődését.
A beszéd biológiai feltételei
A sikeres beszédfejlődéshez épp beszédszervek, jó hallás és látás szükségesek. A központi idegrendszer sértetlensége is alapfeltétel. A hiányosságok korai felismerése és kezelése nagyban segíti a gyors fejlődést.
A gyermek személyisége és neme is hatással van a beszédfejlődés ütemére. Általában gyorsabban érnek a lányok és kevesebb beszédhiba fordul náluk elő. Az élénk, jó mozgású gyermekek általában előbb ejtik az első szavakat és beszédfejlődésük is gyorsabb.
A család hatása
A biológia feltételek lehetővé teszik, hogy a beszédtanulás sikeresen haladjon. Az azonban, hogy mikor fog az Ön gyermeke beszélni és hogyan fog beszélni ez nagyon sok mindenben Öntől is függ.
Néhány dolog, ami kedvét veheti csemetéjének:
- ha keveset beszélnek a gyermekkel és nem is ösztönzik arra, hogy Ő beszéljen (itt nem arra gondolok, hogy nem kaphatja meg amit kér, még nem nevezi meg, hanem valódi ösztönzésre pl. fogadjuk kitörő örömmel minden új megnyilvánulását)
- ha állandóan beszélnek hozzá, gyorsan, válaszokat nem is várva elveszik a kedvét attól, hogy megszólaljon
- ha gyakran pöszén beszélnek hozzá megnehezítik számára a helyes beszéd elsajátítását
- ha túl magas szinten beszélnek hozzá a korához képest, olyan kérdéseket tesznek fel neki, amit nem is érthet, így válaszolni se tud rá
- ha folyton kijavítják az beszédét, közbevágnak, nem hallgatják végig, ha kinevetik hibái miatt vagy mérgesek rá, mert helytelenül beszél
A leghelyesebben akkor viselkedik, ha türelmesen végig hallgatja, ha játék közben figyelmesen beszél hozzá és bekapcsolódnak egymás tevékenységeibe. Ne szóljon egész nap a Tv, rádió. Kezdjen el kb. 7 -8 hónapos korától gyermekének esti mesét mesélni. Eleinte a gyermek napját mesélje el röviden. Ha teheti ne mindig könyvből meséljen, a gyermekek is jobban élvezik, ha Ön talál ki történeteket vagy eleveníti fel kedvenc meséit fejből. Mondókázzanak, énekeljenek együtt.
A gyermeki kíváncsiságot soha ne utasítsa vissza. Rövid, érthető válaszokkal feleljen kérdéseire. Ha úgy véli gyermeke beszédfejlődése elmard korosztályától keressen fel egy logopédust. Ne kezdjen bele Ön a hibák kijavításába.
Mikor kezd a gyermek beszélni?
Általában két hónaposan kezdenek gőgicsélni különféle hangokat a babák. Öt hónaposan gagyognak szótagokat. A beszéd, aminek jelenése is van egy éves kor körül jelenik meg. Ezek úgynevezett szómondatok.
12-18 hónaposan olyan ütemben fejlődik a beszéd mint soha máskor. A második év végére egyszerű mondatokat fogalmaznak meg és kb. 200 szót mondanak (ezek főnevek és igék többnyire). Négyévesen már olyan szintre ért el a beszéd és nyelvfejlődése, hogy érthetően, értelmesen ki tudja magát fejezni . Spontán beszédében hibátlanul ejti a legtöbb hangot. Értelmes, bonyolultabb mondatokat és változatos szófajú szavakat használ.
Mire iskolába kerül, ha elég érett és beszéde normális fejlődésű volt a következő követelményeknek felel meg:
- szemtől szembe szívesen beszél
- a tartalom, amiről beszél érthető és logikus
- a beszéd folyékonyságát nem szakítják meg szünetek és ismétlések
- spontán beszédben minden hangot hibátlanul ejt
- alapszókincse és nyelvi fejlettsége lehetővé teszik számára, hogy pl. egy kép alapján történetet meséljen el, stb.
Mikor gondoljunk beszédhibára?
- ha 18 hónaposan nem kezd beszélni
- ha két éves korára nehézkesen kommunikál környezetével, átlagban 10 szavat használ
- ha három éves korára nehezen érthetően beszél, sok nyelvtani hibát vét
- ha öt évesen nagyon sok( több mint tíz hangot rosszul ejt) artikulációs hibával beszél
- ha gyakran megszakítja beszédét, s ezt görcsök kísérik
- ha túl gyorsan beszél és közben elharapja a szavak végét, lehagyja a mondatok befejezését.
- ha elmegy a hangja és/vagy rekedtsége 3 hétnél tovább fenn áll
- ha orrhangzósan beszél
- ha a mutáció időszakában vagy utána( 13-15 évesen) a fiúk hangja túl magas, nőies szemben a mutáció előtti hanggal
- ép értelem mellett hosszantartó olvasási és írási nehézség áll fenn
Éljen a lehetőségekkel!
Ha gyermekénél észleli valamelyiket a felsorolt beszédhibák közül, forduljon minél előbb szakemberhez. Három éves kor alatt a korai fejlesztő intézetek, három éves kor felett a nevelési tanácsadók és szakszolgálatokhoz fordulhatnak segítségért. Az ellátás ingyenes.
Amennyiben hosszabb ideig fennmaradnak a beszédhibák, gyermeke kortársaihoz képest alacsonyabb rendűnek érezheti magát. Kerülheti a többi gyermek társaságát, fél attól, hogy csúfolni fogják, önbizalma sérülhet.
Használja ki a lehetőséget, amit az óvoda, iskola logopédusa kínál. Felnőttkorban a beszédhibák nehezebben javíthatók és az ellátás ingyenessége is megszűnik.


Filmajánló: Babák



Thomas Balmes rendező négy kisbaba életének első évét mutatja be. A világ egymástól távoli részein járunk, Namíbia, Mongólia, Tokyo és San Francisco a helyszín, ahol nyomon követhetjük a csöppségek mindennapjait.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése